neprestana želja po sladkem,
pridobivanje teže in nezmožnost hujšanja,
nespečnost, kronična utrujenost,
podočnjaki,
maščobna obloga na trebuhu,
mozoljavost,
ženske - poraščenost na predelih, kjer navadno ženske niso poraščene,
moški - motnja erekcije, povečana prostata, vnetje prostate,
avto-imuna obolenja kot so diabetes tipa II, srčno-žilna obolenja, povišan holesterol, demenca
Mnogi, predvsem ljudje v letih menijo, da nimajo več hormonov, ker so izven rodne dobe, pa to dejansko ne drži. Vsi imamo stresni hormon, vsi imamo hormon inzulin, ki odpira celična vrata in sporoča telesu, kdaj smo lačni in kdaj siti, vsi imamo hormone zadovoljstva in če nimamo hormonov spanja, to občutimo kot nespečnost.
Ključ do hormonskega ravnovesja je v prebavi. Ljudje, ki zaužijejo premajhno količino beljakovin in vlaknin, posegajo pa po hrani, ki ima visok glikemični indeks in veliko ogljikovih hidratov, najprej 'zapacajo' prebavni sistem. Ker strupi ne zmorejo zapustiti telo, se v njem kopičijo. Hormonski motilci so direktno povezani s slabo prehrano in s premajhnim vnosom vitaminov, mineralov in vlaknin.
Odrasel človek bi na dan moral zaužiti vsaj 25 g vlaknin, povprečen človek pa jih zaužije premalo. To se odraža v slabi prebavi, mastnem blatu, zaprtju ter kot napenjanje z vetrovi.
Raziskave so pokazale, da ljudje, ki zaužijejo več kot 25 g vlaknin (40 g vlaknin) hitreje hujšajo, zmanjša se jim stopnja slabega holesterola, uredi se jim pritisk. Vlaknine so hrana za dobre bakterije - prebiotiki; vlaknine dajejo občutek sitosti ter pomagajo počistiti črevesne obloge, ki se zaradi slabih prehranjevalnih navad kopičijo v obliki divertiklov. Kdor je imel vnetje divertiklov ve, kako to boli ...
Kakšna je povezava med vlakninami in hormonskim neravnovesjem?
Ključni hormon, ki je povezan direktno s prebavo je inzulin. Inzulin skrbi za celično energijo. Če jemo hrano, ki vsebuje dovolj vlaknin, sladkor v krvi ostaja v ravnovesju, kar pa pripomore k uravnavanju telesne teže. Več o tem lahko preberete v knjigi Ko imajo hormoni žur, kjer najdete tudi jedilnike za hujšanje po načelu srednega glikemičnega indeksa.
Očitni znaki hormonskega neravnovesja se kažejo v slabem počutju. 9 očitnih znakov, da vam nagajajo hormoni
Če jemo hrano, ki ni uravnotežena, se nam takoj sproži hormon lakote inzulin, ki povzroči, da nam v kratkem času po obroku pade sladkor v krvi, kar pa občutimo kot nenadno utrujenost, brezvoljnost, nemotiviranost za delo in nenaden napad želje po sladkem. Telo potrebuje hrano, ki je bogata z vlakninami ter z beljakovinami.
Beljakovine se v želodcu razgradijo na manjše delce, na aminokisline, ki jih telo porabi za izdelavo hormonov. Če pogledamo samo eno aminokislino - glicin, lahko vidite, da vpliva na delovanje hipofize, ta pa je ključna za izdelavo rastnega hormona, ki nas obnavlja med spanjem, poleg tega pa vpliva na cel hormonski ustroj.
Ko nam primanjkuje aminokisline glicin, v telesu nastane hormonska zmeda, imamo neprijeten telesni vonj, pojavi se depresija ali pa sladkorna bolezen tipa II. Več o aminokislinah preberite v knjigi Ko imajo moški hormoni žur
Torej, kdor si želi hormonskega ravnovesja, naj poskrbi za ravnovesje v prehrani, šele potem naj se 'loti' osebne rasti in čiščenja vzorcev, ki so povezani s požiranjem čustev, neizražanjem svoje resnice in strahom pred spremembami.
Comments